UA-15301091-4

Site Hakkında

Bu Site Hakkında

Ege Üniversitesi Turizm Rehberliği’ nden mezun olduğum 2000 yılında rehberlik konusunda idealist, hevesli ve oldukça aktiftim. Okuduğum üç beş kitabın ardından her sefer “artık benim de yazmam gerekir” diye arkadaşlarıma söylerdim. Sağolsun onlarda hiçbir zaman hevesimi kırmadılar, bilakis motive etmeye çalıştılar.

O yıllardan başlayarak bir şeyler karalamaya başladım. O zaman bile farkındaydım aslında; okuduğum  üç beş kitap, gezip gördüğüm iki üç yer hakkında hemencecik yazı yazmayı denemek aslında ciddi bir pervasızlıktı. Ama olsundu. Yazıyordum.

Şimdi: Bir kısmı o dönemler yazdıklarımdan oluşan bu internet sayfalarının kimseye önemli bir katkı sağlayacağını sanmıyorum. İlgimi çeken konulardan oluşan bu sayfalar doğruluk iddiasından uzak, muhtemelen de kişisel tatmin için oluşturuldu.

Arada bir yazdıklarımı okuyayım diye sayfaları açıp baktığımda, kimi yazılanların hatalı, kimi bilgiler güncelliğini yitirmiş, kimisinin  de düpedüz yanlış olduğunu fark ediyorum. Güldürüyor beni bazı yazdıklarım; “yuh, bu kadarını nasıl uydurmuşum, bunları nasıl yazmışım” diyorum.

Gramer ve anlatım  ise içler acısı çoğu yerde. Hatta yıl 2010, bu satırları yazarken bile yoğun bir anlam ve gramer olarak doğruluk kaygısı taşımıyorum.

Aklımın başına gelmesi gerek bu yıllarda sanırım hepten uçuşa geçtim. Profesyonel bir rehber olarak kendime yakıştırdığım öğreti:

“İYİ SEYYAH NEREYE GİTTİĞİNİ BİLMEYENDİR, MÜKEMMEL SEYYAH NEREDEN GELDİĞİNİ BİLMEYENDİR.”

Biraz samimi, biraz cahilce, biraz da kalan az bir heves ile.

Ali Çelik