UA-15301091-4
Rehber Ali Çelik

Hermias


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/alicelik.net/httpdocs/wp-content/themes/yaren/lib/safirtema/metabox.php on line 4

Hermias

Efsaneye göre İasos’da her gün gymnasyumda eğitim gören çocuklar, ders sonrası denize girerlermiş.

Bir gün yine ders sonrası denize girdikleri esnada bir yunus gelir ve denizde yüzmekte olan Hermias isimli çocuğu üstüne alarak uzaklaşır.
Bütün balıkçılar denize açılıp günlerce Hermias’ı ararlar fakat nafile.
Aradan bir zaman  geçer, ihtiyar balıkçılardan birisi teknesi ile kıyıya yanaşıp heyecan içinde bağırmaya başlar, “Hermias’ı gördüm, yaşıyor” diye. Bütün herkes başına toplanırlar, e neden geri getirmedin diye sorduklarında Hermias’ın bir yunusun sırtında olduğunu ve dönmek istemediğini söyler.
Birkaç balıkçı daha Hermias’ı yunusla birlikte görmüştür.

Yıllar içinde, herkes Hermias ile yunusun dostluğunu kabullenir.
Fakat bir sabah erkenden balığa çıkmak için sandallarının yanına giden balıkçılar çok dramatik bir sahne ile karşılaşırlar: Hermias ile Yunus sahilde yan yana ölü olarak yatmaktadır.
Bu efsane o kadar kutsal kabul edilmiş olmalı ki, İasos’lular bir dönem kentin paralarının üstünde Yunus üzerindeki Hermias’ın kabartmasını kullanmışlardır.

Bir başka anlatım ise şöyle;
Hermias, yunus tarafından açıklara götürülür fakat bir süre sonra tekrar yunus tarafından kıyıya bırakılır.
Kente uğrayan İskender bunu duyar ve olaydan çok etkilenir. Hermias’ı İskenderiye’ye Poseidon Rahibi olması için götürür beraberinde.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.