UA-15301091-4
Rehber Ali Çelik

Devrimci Gençlik Köprüsü – Hakkari


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/alicelik.net/httpdocs/wp-content/themes/yaren/lib/safirtema/metabox.php on line 4

DEVRİMCİ GENÇLİK KÖPRÜSÜ / HAKKARİ

Hakkarili köylüler 1962 yılında Zap Suyu üzerine bir köprü yapmasını ister devletten. Devlet kulak asmaz tabii.
Yıl 1969 olmuştur; Boğaziçi’ne bir asma köprü yapımı gündemdedir. Aralarında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ında bulunduğu farklı üniversiteden, farklı fraksiyonlardan pek çok devrimci genç bir kampanya başlatır: “Boğaza değil, Zap Suyu’na köprü”. Gençler birlikte olurlar, köprü yapımı için para toplanmaya başlanır, bir taraftan da İtü’den öğrenciler ve hocaların bir kısmı Hakkari’ye gelip, köprü için ölçüleri alır, hesapları yaparlar. Köprünün Boğaziçine yapılacak köprüye benzer olması hedeflenir. İstanbul ve Ankara’dan öğrenciler gelir, malzemeler taşınır ve 22 gün(?) süren bir ortaklaşa inşaat çalışması sonrası köprü bitirilir (köprünün yapımında bulunan bir kişi ile yaptığım sohbette, inşaa sürecinin 3 ay civarında sürdüğünü öğrendim) . Artık Zap’ın üstünde bir köprü vardır.
Yıllarca, “ Devrimci Gençlik Köprüsü” Deniz Gezmiş Köprüsü” “Denizler Köprüsü”, Zap Suyu köprüsü isimleri ile anılır.
1999 yılında köprü birileri tarafından havaya uçurulur.
Aradan 10 yıl geçmiştir ki Cezmi Ersöz girişimi ile yeni bir kampanya başlatılır. Havaya uçurulan köprü yeniden inşa edilecektir. Çabalar sonrası “Devrimci Gençlik Köprüsü” 2010 yılında yeniden tamamlanır.
Ve sonra aradan 9 yıl geçer, o köprünün üzerine bir zıbıdı gelir ve aşağıdaki pozu verir.
 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.