UA-15301091-4
Rehber Ali Çelik

Butik Kars Turu Önerisi


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/alicelik.net/httpdocs/wp-content/themes/yaren/lib/safirtema/metabox.php on line 4

Butik Kars Turu

Evet, 2017- 2018 yılının en popüler gezi noktası sanırım Kars oldu. Sosyal medyanın gücü de buymuş dedirtecek örneklerle tam bir çılgınlık halini aldı : Doğu Express’i ile saatlerce süren bir yolculuk, bu yolculukta sayısız instagram ve facebook paylaşımları.
Kars ve çevresi ise Doğu Express’inin gölgesinde kaldı kimi zaman.
İşte, aşağıda bir Kars ve yakın çevresi programı:  tarihi, sosyal, mimari ve kültürel öğeleri ile görmeniz, fark etmeniz gerekenler bir taslak olarak aşağıda (Program, sanki kış ayında gezilecek şekilde hazırlandı, ama Kars bana göre bahar aylarında daha bir keyifli).
Aşağıdaki programı yasal bir acenta çatısı altında, lisanslı bir rehber ile gerçekleştirmek her zaman avantajınıza olacaktır. Bireysel gezmeyi seviyor iseniz ulaşım noktaları arasında özel araç kullanmak gerekmekte.
Biz aşağıda, bir acenta ve rehber ile gezi organizasyonu üslubu ile paylaşıyoruz taslağımızı:

BUTİK KARS TURU

1.GÜN / İSTANBUL – ERZURUM / KARS

Öncelikle Erzurum’a bir ulaşmak lazım.  İstanbul kalkışlı öneri uçuş: PEGASUS HAVAYOLLARI – KALKIŞ: Sabiha Gökçen H.L. 08:20/VARIŞ: Erzurum H.L.  10:10 (1sa.50dk)

 

 

Havalimanına iniş sonrası rehber ve kaptan ile buluşma ve tanışma ardından aracımıza binerek turumuza başlıyoruz.

 

Üç Kümbetler: Klasik Anadolu mimarisinin başlangıcı sayılan karışımın en güzel örnekleri. Malazgirt sonrası ortak kültürün ana temsilcileri olan Üç Kümbetler başlangıç olacak.

Erzurum Ulu Camii: 800 yıllık ve 6000 kişi kapasiteli eser halen aktif. Bugün aktif olup halen görülebilecek en nadide eserlerden birisi.

Çifte Minareli Medrese: 1243 Kösedağ Savaşı sonrası karmakarışık siyasi ortamda yapılan eserlerden birisi.

 

 

 

Öğlen Yemeği, CAĞ KEBABI: Doğu Anadolu’nun aslında en bilinen yemeği. Bir gün önceden karabiber ve soğan ile terbiye edilmiş etin yatık olarak odun kömüründe pişirilmesi. Bölgenin yerlisi olsanız yarım kilo, bir kilo şeklinde sipariş verirsiniz. Ama zamanınız az ise veya az tadına bakayım damağım kendine gelsin derseniz ahşap tutamaklı cağa keserek ve hafif ızgarada kızartılarak servis edilir.

Öğlen yemeği sonrası Kars’a hareket edeceğiz. Doğu Anadolu’nun muhteşem coğrafyasını izleyerek yapacağımız 

yolculuk Pasinler – Sarıkamış rotasından devam edecek.

Yol üzerinde göreceğimiz tarihi eserler ve doğal oluşumlar (Kapadokya benzeri bazalt kayalıklar ve peri bacası oluşumları) ilginizi çekecektir.

Çobandede Köprüsü: İlhanlılar tarafından yapılan 700 yıllık köprü K

argapazarı ve Aras nehirlerinin birleşim noktasında inşa edilmiş olup İpek Yolu’nun en önemli geçişlerinden birisidir. Köprü sonrası yol ise bizi Kars’a ulaştıracak ve hemen Kars’ı tarihi yönleri ile tanımaya başlayacağız.

Çobandede Köprüsü

 

 

 

 

Kars Sokakları: Baltık mimarisi olarak adlandırılan mimari gelenek Kars’ın en belirgin özelliklerinden birisidir. Kars aynı zamanda ülkemizin düzenli şehir planlamasına sahip tarihi kentlerinin ilkidir. Rus işgali sonrasında yapılmaya başlanan bu şehir planı ve Baltık mimarisine özgü kamu ve sivil yapıları görmek ve fotoğraflamak için en geçerli yol yürüyerek keşfetmektir. Rehberimiz eşliğinde yapacağımız yürüyüşü seveceksiniz.

 

 

 

 

KARS, konaklamamızı da yapacağımız hep özlenen bir şehir.

Konaklama: Kars’ın merkezinde otelde…

 

2. GÜN / BOĞATEPE (ZAVOT) / ÇILDIR GÖLÜ / KARS KALESİ ve ÇEVRESİ

Zavot /Boğatepe: Peynir çeşitlerinin ve gravyerin ülkemizde en iyisinin yapıldığı yer. 2500 mt. Yükseklikte olan köyde önce kahvaltı yapacağız. Ardından peynir yapımı ve Zavot’ta peynirciliğin gelişimi ile ilgili olarak oldukça önemli bilgiler alacağız.

Zavot (Boğatepe) Köyü

Zavot (Boğatepe) Köyü

Çıldır Gölü: Ülkemizin yüksek rakımda bulunan tatlı su göllerinin en etkileyici olanlarından birisi olan Çıldır Gölü’nde kızakla gezinebilir, beyaz güzelliğin tadını çıkarabilirsiniz.
Öğlen Yemeği: Çıldır gölünden tutulan ve halk diliyle sarı balık, kara balık ve gümüşi diye adlandırılan balıklardan oluşan menümüz ile öğlen yemeğimizi alacağız ve ardından Kars merkeze dönüş için yola koyulaca

ğız. Kars Merkez’de gerçekleştireceğimiz turumuzda ise;
Havariler Kilisesi – Kümbet Camii: Klasik bir Ortodoks mimarisine sahip olan kilise, camiye çevrilen ilk yapılardan bir tanesi. Bugün halen aktif durumda ve ziyaretçisi oldukça fazla.

Kars Kalesi: Tarihsel süreçte defalarca zarar görüp yeniden yapılan ve günümüzde eski sağlamlığını halen koruyan Kars Kalesi sizleri oldukça etkileyecek.
Fethiye Camii: Kars’ta oldukça çok görülen Rus Mimarisi özelliği gösteren yapılardan birisidir. 19.yy. da Ruslar tarafından kilise olarak yaptırılmış ve Kars’ın kurtuluşundan sonra camiye çevrilmiştir.

Kars Kalesi

Havariler Kilisesi – Kümbet Camii

Kars Büyük Katedral (Fethiye-Camii)

Kars Büyük Katedral (Fethiye-Camii)

Konaklama: Kars’ın merkezinde otelde…

3.GÜN / ANİ ANTİK KENTİ – KARS HAVALİMANI – İSTANBUL

Sabah kahvaltımız ardından hareket ederek yaklaşık 50 kilometrelik ve 45 dakika ortalama sürecek olan yolculuğumuz bizi Arpaçay’ın açtığı derin vadiye ulaştıracak ki burası aynı zamanda Ermenistan ile olan sınırımız. Ani Antik Kenti tam bu sınır üzerinde ve oldukça önemli bir geçmişe sahip.
Ani Antik Kenti: Ermeni Bagratlı Hanedanlığının 900’lü yılların sonunda bugün harabelerin bulunduğu yeri yeni merkez olarak seçip şehri inşa etmeye başlaması ile birlikte Ani tarihide başlamıştır. Sonrasında Bizans egemenliği ve 1064 yılında Selçuklu Sultanı Alpaslan’ın fethi ile birlikte Selçuklu egemenliği başlamıştır. Gürcü, Osmanlı ve Timur egemenlikleri şehirde sonraki dönemlerde devam etmiş ve 155’lerde Osmanlıların terk etmesi ile şehirde yaşam sona ermiştir. Günümüzde Ermeni Ortodoks Mimarisinin ve Beylikler Dönemi Selçuklu Mimarisinin temellerinin bulunabildiği, ilklerinin olduğu en önemli antik alanlardan birisidir. Burada rehberimiz eşliğinde ve yürüyerek gerçekleştireceğimiz gezimizde görebileceğimiz eserlerden bazıları;

 

Ani -Tigran Honents Kilisesi

Ani -Tigran Honents Kilisesi

Ani Surlar

Arpaçay -Ani

Abughamrents Aziz Gregory Kilisesi

Ani Katedrali

Ani Katedrali/iç mekan

Ebu_l Menuçehr Camii Ani

 

Surlar ve Aslanlı Kapı
Manucehr Camii
Aziz Gregor Kilisesi
Surp Kirkor Kilisesi
Keçel Kilise
Büyük Katedral

Programın bitimini takiben Kars Havalimanı’na hareket ederek gerekli check-in işlemleri sonrası uçak ile İstanbul’a dönüyoruz.

Kars kalkışlı öneri uçuş PEGASUS HAVAYOLLARI – KALKIŞ: Kars H.L. 14:55/VARIŞ: İstanbul Sabiha Gökçen H.L.  17:05 (2sa.10dk)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.